Jak na adventní věnec krok za krokem...

...a hlavně tak, abychom jej skutečně vytvořily a nezůstaly jen u plánů :+)

Krásný den, vítám Tě na stránce, kde si povíme kde si ukážeme, jak "zhmotnit" adventní věnec.

Adventní čas. Je obdobím, kdy...

Mám ráda advent... Období na samém začátku zimy. Všechno starénepotřebné jsme odložili spolu s podzimním listím, a ted nastává čas odpočinku... staré je pryč a my pomalu a rozvážně chystáme místo pro nové. V sobě i v okolí.

Je to čas, kdy Fénix shořel a popel zdánlivě spí, než se z něj vyloupne nový malý čerstvě narozený ptáček. Je to čas, kdy staré skončilo, nové ještě nezačalo a my přemýšlíme, co vlastně vznikne a jak to bude vypadat... Je to čas, kdy podzimní deprese a splýny odplynuly a my už v dálce vidíme Slunovrat, nový začátek, novou naději...

Je čas uklízet (v sobě... a to většinou vede i k úklidu nejbližšího okolí...), odpočítávat (kdy, když né ted... když jsou dlouhé a stále delší noci, a je potřeba nabrat sílu (před novým začátkem) a naladit se na vděčnost za všechno, co máme a s na naději, že to nové, co přijde, bude krásné...

A jak s tím souvisí adventní věnec?

... a proto mám ráda adventní věnec. Připomíná mi plynutí adventem. Připomíná mi tohle všechno...

Ráda ho tvořím ještě před začátkem adventu, abych mohla na první adventní neděli (letos připadá na 1.12.2024) zapálit první svíčku. Ráda ho tvořím z věcí, co mám doma po ruce. Co jsou přírodní a jednoduché. A ráda Tě zde provedu procesem tvorby. Pojdme na to :+)

Video: Jak na adventní věnec na pohodu

 

Základ úspěchu - jak věnec skutečně vytvořit, a né o něm jen přemýšlet.

Kolikrát se mi stalo... (a Tobě možná taky...) že už začal advent, a já jsem ještě neměla věnec. A pak jsem narychlo kupovala "nějaký", protože jsem jiný už nestíhala vytvořit... Většinou to moc nefungovalo, neb mě v hloubi duše mrzelo, že je "moc drahý", nebo že byl zdobený "moc uměle", zkrátka nebyl úplně podle mých představ.

Tvorbavyjádření představ je důležitý proces, který k advetnu patří... bere člověka do krásného klidného světa, kde voní jehličí a může volně tvořit a vyjadřovat se přesně tak, jak chce... Jako děti jsme hodně tvořili a teď mi to chybí. Kreativní sebevyjádření je uklidnující... A většinou, když vytvořím něco - cokoliv, lépe se mi tvoří a zhmotnují ostatní věci v životě, které v něm chci mít (když mám tu čerstvou zkušenost, že můžu... a že to vyšlo... že jsem něco chtěla a ono se to opravdu stalo...).

Pojďme si tedy říct, jak to udělat, aby se naše představy přenesly do reality. Nejprve se pojďme podívat na to, co nám vlastně brání v úspěchu.

Co nám většinou brání v úspěchu:

  • Vzpomeneme si pozdě, že bychom chtěli tvořit věnec... a když ho potřebujeme rozsvítit, ještě ho nemáme.
  • Nemáme všechno, co potřebujeme.
  • Máme sice většinu toho, co potřebujeme, ale nemáme to včas po ruce (nebo nevíme, kde...) a nestíháme si to chystat v době, kdy už potřebujeme tvořit věnec.

Stategicky fungující postup tedy je:

  1. Rozmyslet si pár dní dopředu, že ho chci vytvořit. A naplánovat si, kdy... Ideální je sobotní večer, nebo nedělní dopoledne.
  2. Vědět, co budu potřebovat sehnat (a průběžně shánět... ideálně při čtvrtečním, pátečním, nebo sobotním nákupu koupit pár věcí, co budou potřebu a pohledat doma pár jiných věcí, co už po ruce máme).
  3. Stanovit si záměr, že dávám (na pohodu) dohromady věci na tvorbu věnce.
    • Někomu vyhovuje nachystat si všechny věci najednou, věnuje tomu klidnou chvíli a pak má vše potřebné.
    • Někomu (třeba mě) dobře funguje nachystat si někam krabici, a průběžně do ní dávat všechno potřebné (musím nejdřív na půdu a přinést kruh na věnec, pak do dílny pro kleště, do krabice na zahradu pro vázací drát, do pracovny pro tavnou pistoli, do spíže pro ořechy...). Pak se mi ty věci sejdou, ani nevím jak...

Co tedy potřebujeme sehnat (dopředu)

1. kruh, na který navazujeme jehličí.
Máme několik možností. Můžeme použít rozšířený slaměný kruh, který bud můžeme koupit (třeba v OBI), nebo si první rok můžeme sehnat věnec s už navázaným jehličím, po Vánocích ho rozebrat a další roky ho používat. Můžeme také zvolit levnou variantu - stačí vystřihnout kruh z kartonu, zmačkat noviny a přilepit je ke kruhu lepící páskou máme též fungující podklad. Někdo svazuje jehličí do kruhu rovnou, což jde také, ale musíte mít dost jehličí...

2. jehličí
Jako děti jsme chodili na jehličí do lesa. Jste-li u velkého lesa se spoustou smrků, proč ne... a když nejste (což se nám často stává, pokud bydlíme ve městě nebo v místě, kde nemáme les za domem...), dá se v tomto období koupit na každém rohu.

3. svíčky
Přiznám se, že je úplně nejraději kupuji po Vánocích ve výprodeji na příští Vánoce dopředu :+) Je jich ted ale všude plno, různé barvy a velikosti. Dají se koupit všechny stejné, nebo různě veliké. V barvě, která ladí s náladou, záměrem, nebo obývákem. Mám ráda červené nebo vínové. fantazii se meze nekladou. Letos růžové?

4. vázací drát, kleště a zahradnické nůžky
Vázací drát používám ten, co mám na zahradě. Zelený, tenký... dá se sehnat v zahradnických potřebách, v hobby marketech. A vydrží asi tak na dvacet let dopředu, pokud ho máte jen na věnce... A kleště štípačky (jde to i zahradnickými kleštěmi, ale není to ideální) budete taky potřebovat... Zahradnické nůžky budete potřebovat na jehličí.

5. tavná pistole
Dá se obejít bez ní. Mám věnec na jídelním stole a jsem domluvená se všemi třemi dětmi, že mi do něj nestrkají... protože moc nemám ráda umělé věci ve věnci... takže mi ty ořechy, skořice a šišky na věnci drží i tak. Složitější kreace je ale fajn přichytit tavnou pistolí.

6. držáky (pícháky) na svíčky
Opět rechykluji s věnců, které jsem si koupila dřív. Dají se používat opakovaně. Je to plíšek, co má ve spolu píchák z zabodnutí do věnce, a nahoře píchák, kterým na něm drží svíčka. Nebo se dá koupit v hobby marketu, v OBI, kdekoliv.

7. talíř nebo podnos
Osvědčilo se mi mít věnec na velkém talíři... doprostřed nasypu ořechy, vypadá to dobře. Ale může klidně stát na korkové podložce, dřevěném kole, kovovém kruhovém tácu... jak kdo potřebuje, jen je dobré mít to celé včas po ruce.

8. dekorace
Můžeme si vybrat dle své krativity a nálady a preferencí. Je jich tolik... Osobně mám ráda: Skořici, badyán, ořechy, šišky, plátky pomeranče (je potřeba je usušit v troubě nebo na topení pár dní dopředu...) nebo pozlacené jmelí. Nakupování dekorací na věnec je jedna s krásných částí výroby :+) Dají se použít hvězdičky, mašličky, banky...

9. Je dobré myslet na podložku (noviny, nebo ubrus), až budeme tvořit.

Než půjdete tvořit adventní věnec

Moc mě uklidnuje, když vím, co a proč dělám... Mám jasný záměr, a čím jasnější je, tím lépe a přesněji se má sklony naplnit. Adventní věnec... je pro mě ponor do světa vůně jehličí, do pocitu "jsem tvůrce, roste mi pod rukama něco, co mě vyjadřuje", a hlavně... vzniká něco, co se mi líbí, co je se mnou celý advent. Při společných večeřích s rodinou zapalujeme svíčky a první slavnostní zapálení je krásný zážitek... a každé další taky. Jdu tvořit něco, co je toho součástí.

Mám ráda přídoní materiály a dekorace. Skořici, šišky, ořechy... sušené pomeranče... Uklidnuje mě to 🙂 A co je to pravé pro vás?

Spousta věcí se dá recyklovat, nebo je stačí sehnat jednou, a pak už je to na další Vánoce vychytané. Šetří to peníze, čas a mentální kapacitu. Kupuji teď už jenom svíčky a jehličí, což je přijatelná investice a vejdu se do 150 - 200 Kč.

Postup výroby věnce

...je jasný a jednoduchý

1. Vytvoříme kruh (jsou tací, kdo si tvoří i slaměný kruh sami, ale...), bud ho máme sehnaný (lonský, nebo koupený nový), nebo si ho vytvoříme s kartonu a novinového papíru, což spojíme dohromady lepící páskou.

2 Kruh obalíme nastříhanými větvičkami a připevníme je tam vázacím drátem, který motáme pěkně dokola. Nekonec drát ustřihneme a konec založíme pod jednu z otoček drátu.

3. Umístíme svíčky (na pícháky). Vedle sebe, nebo hezky do čtverce.

4. Nazdobíme dle fantazii a preferencí.

5. Umístíme na tác na stůl nebo na polici. Doprostřed můžeme nasypat ořechy, nebo dekorační drobnosti, pokud chceme (jdou sehnat v Ikey, Tedi, nebo v podobných obchodech). Pozor jen, at je nad svíčkami dost místa (pozor na záclony nebo květiny v okolí...).

A závěrem pás slov o historii adventního věnce

Tradici adventního věnce zavedl v roce 1839 německý teolog a pedagog Johann Hinrich Wichern. Pocházel z Hamburku a věnec vytvořil pro děti z chudých rodin, o které se staral v sirotčinci. Neustále se ho někdo ptal "kdy už budou Vánoce" a tak dětem znároznil časový průběh adventu pomocí svíček, aby si to mohly lépe představit. První věnec bylo kolo od vozu s 24 svíčkami – 4 velkými pro neděle a 20 malými pro všední dny.

Postupně se tradice přizpůsobila, zůstaly pouze čtyři svíčky symbolizující čtyři adventní neděle, a adventní věnec se stal součástí vánočních tradic a hlavně jídelních stolů po celém světě.

O významu adventních svíček

Každou adventní neděli při obědě nebo večeři zapalujeme novou svíčku. Od doby, co je zapálená, ji pokaždé zapalujeme až do štědrého dne... Aventní svíčky nesou svůj význam (ale našla jsem několik různých názvů a několik různých významů). Původně liturgicky to bylo nějak takto:

1. svíčka – Naděje (Prorocká)

Symbolika: Tato svíčka připomíná naději, kterou měli proroci v příchod Mesiáše. Je symbolem očekávání a víry, že světlo přijde i do temnot.
Barva: Fialová (symbol pokání a očekávání).

2. svíčka – Mír (Betlémská)

Symbolika: Tato svíčka je věnována míru a lásce, které přinesl Kristus. Připomíná radost z Boží přítomnosti na zemi.
Barva: Fialová.

3. svíčka – Radost (Pastýřská)

Symbolika: Třetí svíčka je výrazem radosti a slavnosti, protože příchod Spasitele je blízko. Je spojená s pastýři, kteří se radovali z narození Ježíše.
Barva: Růžová (symbol radosti uprostřed období pokání).

4. svíčka – Láska (Andělská)

Symbolika: Tato svíčka připomíná lásku Boha k lidem a blízkost příchodu Spasitele. Odráží světlo a naději, kterou přináší Vánoce.
Barva: Fialová.

5. svíčka (volitelná) – Kristova

Symbolika: Pokud adventní věnec obsahuje pátou svíčku, zapaluje se na Štědrý den. Připomíná Ježíše Krista jako světlo světa.
Barva: Bílá (symbol čistoty a radosti).

Já osobně vnímám advent spíše jako čas úklidu v sobě, čas, kdy se připravuji na nové začátky a sbírám energii. Pro mě osobně jsou adventní svíčky symbolem blížící se slavnostní velké události (slunovratu, nebo Vánoc, krásně se to kryje...) a narůstající naděje.

 

BONUS: Stategicky fungující postup, jak na Vánoce na pohodu:

Podařilo se Ti "zhmotnit adventní věnec" a proběhlo to celé na pohodu? Pokud Ti můj systém funguje, moc gratuluji a mám radost s Tebou :+)

...a v tom případě mám pro Tebe dárek. Vytvořila jsem kurz "Vánoce na pohodu". Uklidíme, napečeme, a hlavně... každý den se sebeláskově zastavíme, abychom si odpočinuli a nabrali energii. Společně krok za krokem připravíme všechno potřebné na Vánoce.

Jako dárek máš 75% slevu, z ceny uvedené v kurzu, stačí použít tajný slevový kód VENEC.

 A jak to v kurzu prakticky funguje a probíhá?

  • Každý den dostaneš email s krátkými úkoly (jeden sebeláskový, jeden chystací, tip na aktivitu s dětmi).
  • Veškeré návody, seznamy a postupy jsou ve členské sekci, odkaz na konkrétní věci budeš mít každý den v e-mailu. Můžeš je využít, nebo si udělat obdobný plán dle sebe.
  • Budeme se potkávat v uzavřené facebookové skupině, která je přímo ke kurzu, kde se můžeme inspirovat, sdílet, podporovat se.

 

Pro více podobné inspirace Tě srdečně zvu do facebookové skupiny "Za svým snem, krok za krokem" :+)

  • Najdeš v ní podobnou inspiraci během celého roku.
  • Společně naladěné lidi.
  • Můžeš zde sdílet, ptát se a... zhmotňovat své sny do reality :+)